Ha valaki külföldi kaszinókan jár, és egy kicsit is nyitva tartja a szemét annak biztosan feltűnik, hogy egyes helyeken eltérnek a normál szabályoktól.
Ilyenkor az okosabb kártyaszámolók elgondolkodnak azon (nem is ok nélkül), hogy ezek az eltérések mennyire is rontják az esélyeiket az asztalnál. Egyáltalán érdemes-e játszani az ilyen helyeken.
Ezzel az írással a célom, hogy bemutassam a blackjacknek azokat a változatait amelyeket jobb mindenképpen elkerülni.
Kezdjük rögtön a legveszélyesebbel, amin a legtöbben egyszerűen keresztülsiklanak.
A blackjack 6:5 arányban fizet
A legtöbb kaszinóba látogató úgy blackjackezik, vagy úgy játszik más játékokkal, hogy nem tanulmányozzák át alaposan a játékot. Bár rövid távon mindig, minden játékban van esélyünk a győzelemre, hosszútávon, a kaszinó a beépített előnyével "megbosszulja" ezt. A vége tehát veszteség lesz.
Arról persze a kaszinóba látogatók nagy része már hallott, hogy a blackjack hosszútávon legyőzhető. Arról viszont a többség egyáltalán nem, hogy ha a ház a blackjackre 6:5-höz arányban fizet, a megszerzett kevés előnyünk máris jócskán lecsökken.
Mit is jelent ez az arány?
A blackjackben, ha megnyerünk egy leosztást akkor győzelem esetén a ház 2:1-hez fizet. Nagyon egyszerűen, ez azt akarja mondani, hogy győzelem esetén a feltett tétünk duplát kapjuk vissza. Azaz a nyeremény a feltett tét összege. Tehát ha 1000 Ft-ot teszünk fel és nyerünk, akkor a nyeremény 1000 Ft. Azaz 2000 Ft-ot kapunk vissza.
A blackjack viszont 3:2 arányban fizet, azaz 3 elosztva 2-vel az pontosan 1.5, tehát ha blackjackel győzünk akkor a feltett tétünk másfélszeresét nyerjük. Tehát ha felteszünk 1000 Ft-ot és blackjacket kapunk, akkor a nyeremény 1500 Ft lesz. Azaz összesen 2500 Ft-ot kapunk vissza.
Abban az esetben ha a blackjack 6:5-höz fizet rosszabb lesz a helyzet. Ugyanis 6 osztva 5-el az csak 1.2!
Tehát ha 1000 Ft-ot feltéve blackjackel nyerünk, akkor a nyereményünk csak 1200 Ft lenne. Tehát csak 2200 Ft-ot kapnánk vissza. Ha ilyen helyen játszol, akkor egészen egyszerűen a ház pénzt spórol meg rajtad.
Olyan ez, mint amikor a bankban egy bizonyos összeget lekötsz, hogy kamatozzon. Azután, amikor a lekötést felbontod, a bank a kamat nagy részét, mindenféle kezelési költségre hivatkozva levonja tőled.
Azzal hogy olyan helyen játszol, ahol a blackjack 6:5-höz fizet, hasonló a helyzet.
Ez így is van, akkor, ha a blackjack 3:2 arányban fizet. Ilyenkor alapvetően a ház előnye megközelítően 0.18%. Ebben persze lehetnek eltérések az egyes szabálymódosítások miatt.
Például, hogy a Nevada állambeli leggyakoribbakat említsem, szétválasztás után nem lehet duplázni, csak egyszer lehet szétválasztani, az osztónak A6-ra húznia kell.
Azonban azzal, hogy a blackjack 6:5 arányban fizet a ház előnye körülbelül 1.45%-ra nő!
Tehát ezzel a módosítással a kaszinó, máris közel nyolcszorosára növeli az előnyét.
Persze ezzel a szabállyal nem csak az egy paklis játék során találkozhatsz, hanem más magasabb pakliszámú játékokban is. Hat paklis játék során a ház előnye átlagosan 0.63%. Ha a blackjack 6:5-höz fizet akkor ez megközelítően 1.4 %-os hátrányt jelent.
Tehát ezzel a szabállyal, hat paklis játékban a ház előnye máris közel 2%-ra nő!
Hogy pénzben ez mit is jelent?
Stanford Wong a Professional Blackjack című könyv szerzője az alábbi példát hozza erre:
" A matek egyszerű. Ha egy játékosnak a blackjack 3:2-höz fizet, akkor 10$-os alaptéttel a nyereménye 15$. Ha a blackjack 6:5-höz fizet, akkor csak 12$-t nyer. A különbség 3$, ami nem látszik túl nagynak. Egy normál sebességű játékban a játékos átlagosan ötször kap blackjacket egy óra alatt. Ez azt jelenti, hogy 15$-al azaz másfél téttel keres kevesebbet!"
Tehát soha ne játssz olyan helyeken ahol a blackjack 6:5 arányban fizet!
Folyamatos újrakeverés
Egyes a kaszinókban, ahol nagy a forgalom, vagy egyszerűen arra hivatkozva, hogy ezzel a játékosok érdekében rengeteg időt spórolnak meg, minden leosztás után újrakeverik a paklit.
Tehát a pakli végtelenített lesz!
Ezzel pedig máris eljutottunk az internetes gépi kaszinók szintjére, ahol szintén minden leosztás után újrakeverés következik.
Persze a teljesen amatőrök számára, akik csak a buli kedvéért próbára teszik a szerencséjüket, ez nem jelent semmit.
Egy profi blackjack játékos viszont tudja, hogy ezzel máris behozhatatlan hátrányba került. Ugyanis azzal, hogy mindig újrakeverik a paklit, csak az alapstratégiából származó előnyünket tudjuk hasznosítani.
Az alapstratégia használata csökkenti ugyan a kaszinó előnyét, de továbbra is hátrányban maradunk.
Ráadásul a végtelenített pakli miatt a hátrányunk tovább nő!
Bryce Carlson a Blackjack For Blood című könyv szerzője szerint azzal, hogy végtelenített paklival játszunk a hátrányunk további 0.67%-al növekedik.
Soha ne játssz olyan helyeken, ahol minden leosztás után újrakeverik a paklit!
Az osztó a shoe egy részét a kezében tartja
Vannak kaszinók ahol a gyanútlan áldozatokat úgy próbálják meg átverni, hogy az osztó az 6-8 megkevert pakli (shoe) egy részét a kezébe veszi, és ilyen módon oszt. A többi lap az osztódobozban marad.
Ha a kezéből elfogytak a lapok, akkor persze újrakeverés történik, az osztódobozban található többi lappal együtt.
Ez persze a gyanútlan hobbijátékos számára úgy tűnik, mintha ez a blackjack, csak 1 vagy 2 paklis játék lenne.
Valójában ezek is több paklis játékok. Ez persze még önmagában nem is lenne baj.
A probléma az egésszel ott van, hogy ez tulajdonképpen olyan, mint egy extra alacsony penetrációjú játék. Képzelje el mindenki, mi történik például akkor, ha hat paklit összekeverünk, majd ebből egy paklit azaz 52 darab lapot kiemelünk és csak ezzel játszunk.
Ebben az egy pakliban a magas és az alacsony lapok aránya máris jelentősen eltér egymástól. Általában ebben az 52 lapban az osztó számára kedvező lapokból (2;3;4;5;6) jóval több lesz, mint a játékos számára kedvező lapokból (10;J;Q;K;A).
Tehát behozhatatlan hátrányban játszanál a kaszinó ellen!
Az ilyen kaszinókban, az asztalokra a "Hand-Held Multi-Deck Game" azaz a "Kézi Több Paklis Játék" feliratot írják. Persze ezt a feliratot aztán igyekeznek valamivel "egészen véletlenül" letakarni. Nehogy idő előtt kiderüljön a turpisság.
Két módszer segítségével azonban már messziről gyanút foghatsz.
Első, hogy az osztó a lapok egy részét a kezében tartja, és így oszt.
Másodszor, nézd meg a lapok hátsó részét. Ha úgy tűnik mintha az osztó csak egy pakliból osztana, de a lapok hátuljának a színe eltérő, akkor biztos, hogy hamis egy paklis játékkal állsz szemben.
Soha ne játssz olyan helyen, ahol az osztó kézből oszt és nem az osztódobozból!
Superfun 21
A Superfun 21 a hagyományos blackjackhez hasonló játék. A hasonlót nem véletlenül emeltem ki.
Ugyanis ez a játék, megfelelő alapstratégiával, lapszámolással, és tétrakással szintén legyőzhető.
Online kaszinókban azonban ne próbálkozzon vele senki!
A játék lényege röviden:
- a cél szintén a 21-es érték elérése befuccsolás nélkül
- 1 paklival játszák
- az osztó ellenőrzi a 10-es kártyákat és az ászokat
- késői feladás (late surrender) lehetséges bármennyi lapnál
- az osztónak szoft 17-re húznia kell
Tehát ahogy már írtam, ez a játék szintén legyőzhető, a kártyaszámolók nagy örömére.
A probléma ott szokott bekövetkezni, ha valaki nem a megfelelő szisztémával játszik. Másrészt a kaszinók személyzete általában bátran ajánlgatja a kaszinóvendégek számára, azt hazudva hogy a blackjack alapstratégiát használva nyerni fognak.
Ha a superfunhoz, a megfelelő alapstratégiát használjuk, akkor a ház előnye, megközelítően 0.94% lesz.
Ha valaki a blackjack alapstratégiát használja, a kaszinó előnye még nagyobb!
Ha tehát a blackjack alapstratégia szerint akarsz superfun-t, játszani vagy esetleg egy online kaszinóban próbálod meg, nagyon rövid idő alatt, nagyon sokat fogsz veszíteni!
Soha ne játssz Superfun 21-et blackjack alapstratégiával, vagy egy online kaszinóban!
MindPlay asztalok
A MindPlay egy technológia, ami az Angyalszem technológiához hasonló.
A lényege, hogy minden egyes kártyalapot, egy vonalkódhoz hasonló matricával látnak el. Az osztó előtt egy fekete színű vonalkód leolvasóhoz hasonló érzékelő látható az asztal lapjába építve. Minden egyes lapot, amit kivesz az osztódobozból az osztás előtt végighúz ezen az érzékelőn.
A cél, hogy figyelemmel kísérjék a kiosztott lapokat elkerülvén a csalókat.
Na és persze a kártyaszámolókat.
A MindPlayt egy TableEye21-hez hasonló megfigyelőrendszerhez csatolják. A program figyeli, hogy a játékos hogyan játssza meg a kiosztott lapokat, mikor emeli a tétet. Természetesen nyomon követi azt is, hogy a csalók ne tudják a kártyacserélés technikáját alkalmazni.
Ha valaki csal, kártyaszámolás gyanújába keveredik (a kaszinók szemében a kettő sokszor egy és ugyanaz), akkor a program jelez.
Ránk kártyaszámolókra ez annyiban jelent veszélyt, hogy jóval alaposabb álcázásra van szükség! De ennél nem jobban. Természetesen ha teheted akkor kerüld el az olyan kaszinókat ahol az asztal lapjába, a fentebb leírt érzékelőt látod. Egy problémával kevesebb. Persze attól, még, hogy nem látsz érzékelőket, az nem jelenti hogy nem figyelnek meg. Mindig figyelj tehát arra, hogy elkerüld a lebukást.
Ha a felsoroltakkal találod megad szemben egyszerűen fordulj meg és sétálj el. Sok kellemetlenségtől kíméled meg magadat.
Már megjelent A Blackjack Alapjai című ingyenes e-könyv
Töltsd le most!
Töltsd le most!
Kérdésed, véleményed van?
Írj ide: billybones81@gmail.com