2011. május 7., szombat

Blackjack vagy Póker?


Időnként, de viszonylag rendszeresen kapok olyan leveleket amelyben a blackjack és a póker közötti kapcsolatról érdeklődnek a levélírók. Alapvetően az alábbiak után érdeklődnek:

- A blackjackben megtanultakat lehet e alkalmazni a pókerben, vagy fordítva?

- Egyesek azzal keresnek meg, hogy nagyon érdekelné őket a blackjack, gyakorolnak is szorgalmasan, de a szükséges alaptőke sajnos nem áll rendelkezésükre, és mennyire jó ötlet, hogy a pénzt így keressék össze?

- Jó néhányan a két tevékenységet párhuzamosan egymás mellett szeretnék űzni, de nem tudják ez mennyire kivitelezhető, vagy egyáltalán mennyire jó ötlet.

- Vannak persze olyanok is akik a pókerből kiábrándulva a blackjackben akarnak szerencsét próbálni.

Tehát melyik is legyen? Blackjack vagy póker?

A válaszom: természetesen érdemes mindkettőt űzni. Napjainkban az online póker elterjedésével már mindenki számára elérhetővé vált a dolog. Ráadásul ez egy olyan torta amelyből mindenkinek jut egy szelet.

Ráadásul ennek megvan az az, előnye hogy jóval kisebb alaptőkével is elkezdhető, vagy aki ezen is spórolni akar, az a kezdőtőkét a freeroll versenyeken is előteremtheti.

Andy Bloch
 Tényként pedig azt is meg lehet említeni, hogy a blackjack olyan nagyjai mint például az M.I.T. Blackjack Team egykori oszlopos tagja, Andy Bloch is rendszeres résztvevője a W.S.O.P. (World Series Of Poker) versenysorozatnak, sőt nem egy ízben jelentős helyezéseket is elért. 



Arnold Snyder
De példaként felhozhatjuk még az egyeseknek talán már ismerős, Arnold Snyder nevét is, aki a blackjacken kívül, a póker témájában is publikált. Ezen kívül rendszeresen részt vesz, és szintén jelentős eredményeket ér el különféle pókerversenyeken.












Felvetődik persze az a kérdés is, hogy a két tábor mit is tanulhat egymástól. Azt persze senki ne feledje, hogy az egyik blackjack a másik meg póker! Tehát ne keverjük össze a szezont a fazonnal.

Ha azonban a kettő között megpróbálunk párhuzamot vonni, akkor feltűnhet, hogy egy jó pókeres és egy jó blackjackes az alábbi tulajdonságokkal biztos rendelkezik. Ha pedig nem, akkor, ha sikert akar elérni ezeket a képességeit biztosan fejlesztenie kell.

Elemző gondolkodásmód: Mind a két játékban szükséges, hogy a játékot különféle szemszögből megvizsgálva, elsajátítsuk a sikerhez szükséges elemző gondolkodásmódot. Jó néhány pókeres ismerősömnek az a véleménye, hogy ők bizony a világ minden kincséért sem állnának neki blackjackezni, mert ott aztán rengeteget kell számolni. Más ismerőseim viszont azt állítják, hogy semmi pénzért nem mennének el pókerezni, mert rendkívül bonyolult. Számolni természetesen mindkét játékban kell, csak mást és máshogyan. Emellett más és más stratégiát követel meg. Aki tehát erre az elemző gondolkodásmódra nem képes, vagy nem hajlandó megtanulni, az hosszútávon ne számítson nagy eredményre sehol sem! 

Kitartás: Mind a két játékban szükséges a kitartás, hogy a megfelelő stratégiai elemeket megtanuljuk. Ezen kívül magához a játékhoz is szükséges lesz a megfelelő akaraterő és szorgalom. Jó néhányan azt várják, hogy egy rövid idővel eltöltött játék után már dől is a pénz. Ők aztán igen nagyot fognak csalódni! Példát persze lehet hozni innen is - onnan is. Van aki még nemcsak a lapszámolás alapjaival, de még az alapstratégiával sincs tisztában, de már rohanna a kaszinóba. Vagy olyan aki, nemhogy a megfelelő kezdő kezeket, de még az alapvető játékszabályokat sem ismeri, de már pénzben akar pókerezni. Azt hogy ez milyen eredményre vezet gondolom nem kell ecsetelnem. Tehát ha valaki már ott elakad, hogy az alapvető dolgok megtanulásához, vagy magához a játékhoz nincs elég türelme, az sok jót ne várjon.

Önuralom: Mind a két ágazatban szükséges, hogy valaki kellő önuralommal rendelkezzék. Jó pár olyan levelet kaptam már, ahol arról írtak, hogy ezidáig pókereztek, de szeretnék kipróbálni a blackjacket. (Talán éppen az előbb említettek is közrejátszottak ebben?) Az egyetlen aprócska gond, hogy bajok vannak az önuralommal. Ha valakinek nincs önuralma és a legrosszabb lapokkal is megad, vagy csak azért is emel, netalán all inn-t mond a pókerben, vagy a blackjackben nem követi az alapstratégiát, és olyankor emeli a tétet amikor a számláló állása ezt nem teszi indokoltá annak az önuralommal igen komoly problémái vannak. Ha TE ilyen vagy akkor ne akarj se pókerezni se blackjackezni! Ha néhány centes tétekben játszva sem tud felelősségteljesen dönteni, akkor vajon jóval magasabb tétekben képes lesz erre? Nem igazán.

Kellő hidegvér: A pókernek és a blackjacknek olyan a "természete", hogy a játék ingadozó lesz. Ha a tőkénk változását egy diagramban ábrázoljuk, akkor időnként ez olyan képet mutat mintha egy hullámvasút tervrajzát szemlélnénk oldalnézetből. Persze ezt a jobb oldalakon figyelmeztetőleg leírják, és minden felelősségteljesebb oldal próbál módszereket közölni arra az esetre ha ez bekövetkezik. Sokan tudják is ezt, ám amikor bekövetkezik akkor kitör a pánik. Ilyenkor aztán van minden, gyomorgörcs, gombóc a torokban, szájszárazság, verejtékezés, hangos szitkozódás, vádaskodás hogy csalnak. Érdemes tehát először csak játékpénzben pókerezni, vagy otthon játékzsetonokkal blackjackezni, és utána áttérni a valódi játékra. Általában már itt kiderül hogy ki mennyire is tűri jól az izgalmakat. Ha te olyan vagy, hogy könnyen elveszíted a fejedet, és ilyenkor meggondolatlanul cselekszel, ne akarj pénzben játszani! Sok pénzben meg főleg ne. Rengeteg kellemetlenségtől kíméled meg magad és a környezeted.

Céltudat: Ahhoz, hogy valaki az élet bármely területén sikeres legyen, szükséges a megfelelő céltudat és motiváltság. Tehát mielőtt bárki elkezdené bármelyik tevékenységet is, nem árt ha magában tisztázza, hogy mi is a célja vele. Ha csak buliból akarsz pókerezni vagy blackjackezni, elegendő ha játékpénzben teszed. Ami az egyik embernek jó, az nem biztos, hogy a másiknak is. Tehát pusztán csak azért, mert a haverok is csinálják, nem biztos hogy neked is kell!  

Játékszeretet: Ezen a témakörön lehetne egy rendeset vitatkozni és persze amit most leírok azzal lehet, hogy jó páran nem értenek majd egyet. De hát szerencsére nem vagyunk egyformák. Ahhoz hogy az ember sikert érjen el egyesek szerint szükséges a játék szeretete, vagy a sportszellem. Ezzel jómagam csak részben értek egyet. Persze ahhoz hogy valaki valamilyen tevékenységben sikeres legyen szükséges, hogy az adott tevékenységet kedvelje. Ugyanígy van ez a pókerben és a blackjackben is. Persze kell, hogy egyfajta élvezetet jelentsen a dolog, de én ezt inkább mindig akkor érezem amikor már túl vagyok rajta, és és több zsetonnal hagyom el az asztalt mint amennyivel leültem. Tehát sem a pókerben sem a blackjackben nem találok semmilyen szórakoztató dolgot. Mindkettőre csak eszközként tekintek, amivel bizonyos céljaimat elérhetem. Igen játéknak írom, de nem játékként tekintek rá. Ha valamilyen játékot játszom akkor azt a szórakozás kedvéért teszem és nem pénzben vagy pénzért.
Személyes tanácsom tehát az, hogy ha pusztán a szórakozás kedvéért, vagy unaloműzésként akarsz játszani, akkor azt ne pénzben tedd! Esetleg keress valamilyen más játékot. Azokban akikben dúl a sportszellem, vagy a játék szeretete, legyenek óvatosak, hogy ez a vonzalom nehogy átforduljon a játékszenvedélybe!

Befektetői szemlélet: Azok akik pénzben kezdenek blackjackezni vagy pókerezni, szükséges, hogy az alaptőkéjükre befektetésként tekintsenek. Szükséges a kockázatvállalás képessége, hiszen ugyanúgy ahogyan a tőzsdén, vagy az üzleti életben, a tőkét kockázatnak tesszük ki. Aki erre nem képes, vagy ezen a szemléletmódján nem hajlandó változtatni, annak jó néhány nehéz pillanata lesz még. 

Végigvettünk néhány fontosabb tulajdonságot, amire mind a két tábor képviselőinek szüksége lehet. Tehát ha belevágsz egyik vagy mindkettő tevékenységbe, jó ha elsőként elgondolkodsz a fentieken! Nem árt ha tudod, hogy hányadán is állsz magaddal.

Mielőtt tehát blackjackezni akarsz, jó ha elolvasod megtanulod és szorgalmasan végiggyakorlod a blogon vagy a A Blackjack Alapjai című könyvemben leírtakat!

Oké, most persze teljesen jogosan megkérdezhetitek azt is, hogy mit ajánlok azoknak akik pókerezni szeretnének.

Elsőként természetesen azt,hogy tanuld meg, és csak aztán pókerezz!

Hogy ennek hol érdemes nekiállni? Jómagam a Pokerstrategy oldalát ajánlom!

Miért pont ezt?

Lássuk csak mit is kínál ez az oldal:

- Komoly tananyagok, szakcikkek és videók magyar nyelven a fix limit, a no limit, a Sit and Go Tournamentek, az MTT versenyek, az Omaha, és a 7 Card Stud után érdeklődőknek

- Magyar nyelvű póker edzéseken vehetsz részt, és edzőkkel konzultálhatsz a gyorsabb fejlődés érdekében

- Letölthető pókeres szoftverek

- A fórumban különféle témakörökben cserélhetsz másokkal tapasztalatot és kaphatsz segítséget

- A világ legjobb pókeres közösségének lehetsz a tagja

Ennyi indok elegendő lesz?

Kérdésed, véleményed van?
 
Írj ide: billybones81@gmail.com